Kauni läike ja tumeda puiduga väärtuslik eebenipuu

Diospüüride perekond koosneb üle 700 liigi leht- ja igihaljastest puudest ja põõsastest. Enamik neist on pärit troopikast, vaid mõned liigid ulatuvad parasvöötmesse. Neid liike, mida hinnatakse nende kõva, raske ja tumeda puidu tõttu, nimetatakse tavaliselt eebenipuudeks, teised aga on hinnatud nende viljade, hurmaade tõttu ja nimetatakse hurmapuudeks.

Diospüüride liikide värvused on erinevad – must, tumepruunid, hallikad, rohekad, punakad ja ka triibulised. Diospyrose  perekonda kuuluvad liigid  kasvavad peamiselt troopilistes piirkondades  Lääne-Aafrikas ja Kagu-Aasias.  Nende puude kasv on väga aeglane, üleraie tõttu ei jõua nad ka suureks kasvada ja jämedaid tüvesid on raske leida. Juba ajalooliselt  suur populaarsus ja nõudlus eebenipuidu järele  on toonud kaasa tugeva üleraie, mille tagajärjel on enamus eebenipuitu andvad puuliigid kantud kaitse eesmärgil CITES`i (the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) ehk Ohustatud Liikidega Kauplemise Konventsiooni.

Tuntumad on aafrika eebenipuu (Dalbergia melanoxylon), mustvalge eebenipuu (Diospyros malabarica), makassari eebenipuu (Diospyros celebica), tseiloni eebenipuu (Diospyros ebenum), valge eebenipuu (Diospyros virginiana), gaboni eebenipuu (Diospyros crassiflora).

Tegelikult on algselt peetud eebenipuuks aafrika eebenipuud (Dalbergia melanoxylo) (ingl. k.  african blackwood). Aafrika eebenipuud peetakse üheks kõige tihedamaks,  raskemaks ja kõvemaks puiduks maailmas. Tihe, läikiv puit varieerub punakast kuni mustani. Kvaliteetne A-klassi Aafrika mustpuu on kõrgel kohal kommertspuidu turul. Puitu kasutatakse peamiselt selle töödeldavuse, tiheduse, mõõtmete stabiilsuse ja niiskuse tõrjuvuse tõttu. Neid omadusi hinnatakse eriti siis, kui neid kasutatakse puupuhkpillides, peamiselt klarnetides, oboedes, pikkolos, plokkflöötides, Highlandi ja Northumbria torupillides.

Aafrika eebenipuud  imporditi ja kasutati muistses Egiptuses juba tuhandeid aastaid tagasi, sealt on pärit ka eebeni nimetus.  

Eebenipuu puit on tihe, raske ja kõva ning väga vastupidav mädanemisele, kuid kuivamisel kahanevad kõvasti. Seda on raske töödelda.

Eebenipuust valmistatakse  klaverite ja harmooniumite klahve ja teisi muusikainstrumentide detaile, malenuppude komplekte, nugade  käepidemeid, väiksemaid treidetaile. Mööbli juures kasutatakse  põhiliselt intarsia tegemisel aga  tehakse  ka spooni, mida saab luksusmööbli juures kasutada. Saksa nugade tootjad Wüsthof, Böker ja J. A. Henckels valmistavad puidu niiskust tõrjuvate omaduste tõttu mustpuust käepidemetega nuge.