Mahagon

Mahagon 

Organne loomingust võib leida ka ehteid punasest ajupuidust, mis on suure tõenäosusega mahagon Swietenia, mille looduslik leviala asub Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Mahagoni hinnatakse tema heade töötlemisomaduste, hea vastupidavuse ja ilusa värvi pärast. Värskel mahagonipuidul on kergelt roosakas-pruun toon, mis aja jooksul muutub sügavaks punakas-pruuniks. 

Eht-mahagonipuu e. kuuba mahagon (Swietenia mahogani) on sirge, peene, ühtlase süüga ja suhteliselt oksavaba. Tema punakaspruun värvus tumeneb aja jooksul ja poleerituna jääb ilus, suursugune sügavpunane värvus. Eht- mahagonipuu puit on  suhteliselt pehme.

Enamus  kvaliteetset mööblit, mida  valmistati Ameerika kolooniates 18. sajandil tehti mahagonist, sel ajal kui see puit esmalt  Ameerika mööblimeistritele kättesaadavaks sai.  Mahagon on tänapäevalgi peentisleritöös ja luksusliku mööbli valmistamisel laialt kasutusel, kuigi eht-mahagonipuu haruldasemaks jäämisega ning  honduurase  ja brasiilia mahagonipuu üleraiega on mingil määral nende kasutamine vähenenud.

Mahagoni puit on vastupidav ja ei mädane nii lihtsalt. Sel põhjusel kasutavad seda paadiehitajad. Mahagon on ka hea kõlapuu, mida tihti kasutatakse  muusikariistade  kõlalaudade valmistamisel. Kuulsatel Gibsoni kitarridel kasutati mahagoni puitu. Näiteks kasutati mahagoni  trummide valmistamisel soojema ja kumedama kõla tõttu. Teatavasti kasutas ka ansambel „The Beatles“  mahagonitrumme.

Aastal 1946 keelas Kuuba suure nõudluse ja üleraie  tõttu kogu puiduekspordi, samuti keelati eksport teistes Kariibi mere  riikides.  Tänapäeval on  „ehtsa mahagoni“ mõiste veidi segasem. Seda kasutatakse  eht-mahagonipuu (Swietenia mahogani) kõige lähedasema asendusliigi – honduurase mahagoni (Swietenia macrophylla)  kohta, kuigi sajandeid kutsuti Kuuba puitu lihtsalt „mahagoniks“.

Honduurase mahagon e. Suurelehine  mahagon (Swietenia macrophylla). Tänapäeval jälgitakse  hoolikalt rahvusvaelisel turul kaubeldava mahagoni ja muu väärispuidu  seaduslikku päritolu ja et ei toimuks üleraiet. Oma kõrge kvaliteedi, ilu ja vastupidavuse  tõttu on honduurase mahagonist valmistatud  nii luksusmööblit, paate, muusikariistu  kui ka muid  tooteid. Üks  kuupmeeter honduurase  mahagoni puitu maksab rahvusvahelisel turul  1300 USD, ühest langetatud puust saab valmistada üle 100 000 USD väärtuses kõrgekvaliteedilist luksusmööblit. 2000-ndal aastal eksportis Ladina  Ameerika umbes 120 000 kuupmeetrit honduurase mahagoni. Honduurase(suurelehise)  mahagonipuu peamised kasvukohad on Kesk- Ameerika ja Lõuna-Ameerika Amazonase vesikond. Ta võib kasvada kuni 70m kõrguseks, keskmine kõrgus umbes 30-40m, tüve läbimõõt alt 3,5m.

Ladina-Ameerikas on honduurase  mahagon laias kasutuses  tõelise tarbepuiduna  ja tänapäeval kasvatatakse teda ka istandustes. See laialdane tarbimine viis selleni, et 2003-ndaks aastaks kanti honduurase mahagon CITES-i (the Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) ehk Ohustatud Liikidega Kauplemise Konventsiooni. See piirab eksporti sertifitseerimata  allikatest. Asendusliikidena kasutatakse mõnikord aafrika mahagoni (khayat) või sapelit.

Peaaegu kõigis riikides, kus kasvab mahagon, kasutatakse mahagoniseemneid tavaliselt ravimtaimedena. Need aitavad parandada vereringet, ravida diabeeti ja ravida impotentsust. Ehkki teaduslikud tõendid, mis kinnitavad selle tõhusust ravimtaimena, on endiselt nõrgad, väidavad paljud inimesed, et tundsid mahagoniseemnete tõhusust.