Organne ajupuidust ehete juures on tihti kasutatud erinevaid looduslikke kive, et lisada neile omanäolisust ja sära. Mitmete ehete juures on kasutatud rohekat või sinakat akvamariini ning sel korral soovime jagada selle ilusa kivimi kohta huvitavaid fakte ja teadmisi.
Akvamariini nimi pärineb ladina keelest (aqua, marina) ja tähendab mereveest. Nagu paljud berüllid, moodustab akvamariin suured kristallid, mis on sobilikud suurteks moodsateks vääriskivideks. Parimad kalliskivid on kirkad ja läbipaistvad ning sinist kuni kergelt rohekas-sinist tooni. Erivärvilistele erimitele on antud eraldi nimed: sinakasroheline ning läbipaistev berüll on akvamariin, erkroheline berüll on smaragd, kollakas heliodoor jne. Suurim kalliskivi kvaliteediga leitud akvamariin kaalub 110 kilo.
Kus leidub akvamariini?
Brasiilia
Minas Geraissi osariik on viimase kahe sajandi jooksul olnud oluline
akvamariini allikas. Akvamariini leidub ka Pakistani Karakorami mägedes.
Maardlatesse jõudmiseks peavad demineerijad ronima järskudel nõlvadel kõrgusele
3000-4000 meetrit või kõrgemalegi ning töötama ohtlikel kaljudel. Sellest
piirkonnast pärit akvamariini on kirjeldatud kui “vesiselget”.
Vana uskumuse kohaselt rahustab akvamariin laineid ja hoiab meremehed merel väljaspool ohtu. Usuti ka, et mineraalberüll kaitseb kandjat vaenlase eest lahingutes ja ka kohtuvaidlustes. Ta muudab kandja võitmatuks, sõbralikuks ning kiirendab intellekti. Akvamariin on märtsikuu sünnikivi ning teda arvati suurendavat ka abieluõnne.
Samuti peetakse akavamariini sobilikuks kiviks mitmele sodiaagimärgile: Skorpion, Veevalaja, Jäär, Kaksikud, Sõnn ja Kaalud.