Ehted on dekoratiivsed aksessuaarid, mida kantakse kas igapäevaselt või pidulikematel sündmustel, nii nagu see kandjale meelepärane on ja ka olukord seda soosib. Ehteid kantakse mitmetel erinevatel eesmärkidel, kuid peamiselt enda kaunistamiseks või siis isikupära ja ka staatuse väljendamiseks. Kõrvarõngad, kaelakeed, käevõrud, prossid – olenemata ehte tüübist, on neid kõiki tore kanda igapäevaste ehetena, tööl või vabal ajal, erilistel ja pidulikel sündmustel. Ehete kandmisel ja valimisel on hea lähtuda mõningatest juhtmõtetest, et kaunid ehted kandjat hästi teeniksid, näeksid atraktiivsed välja ning peaksid ajahambale hästi vastu, pakkudes ilu ja silmarõõmu pikkadeks aastateks.
1. ÄRA OLE TRENDIDE ORI
Trendid on alati mõjutanud meid ning see on üsna tavapärane igas valdkonnas. Kindlasti ei ole trendid midagi halba, pigem just toovadki ellu värskemat hingamist. Siiski, ei maksa iga trendiga koheselt kaasa minna tuues ohvriks oma isikupära ja maitse-eelistusi, mis muudavad iga ehtekandja unikaalseks oma ehete valikute ja kombineerimise läbi. Ehteid valides mõtle alati esimesena sellele, kas ja kuidas need sobivad sinu värvigammaga, kas suurus, kuju ja üldine stiil on sobivas harmoonias. Ehete kandmisel on üheks läbivaks juhtmõtteks, et sa peaksid tundma neid kandes end mugavalt ning need ei tohiks varjutada sinu isikupära. Me elame praegu isikupära väljendamise ajastul – ei ole olnud varasemalt ajastut, kus inimese isikupära ja individuaalsust oleks rohkem hinnatud kui praegusel ajal ning on julgetud seda ka nii julgelt väljendada. Mida julgemalt ehteid kanda, seda tugevamalt on võimalik end ja oma isikupära esile tuua. Ehted väljendavad ka seisukohti, staatust ja räägivad lugusid – seega järgi trende, kuid ära too enda unikaalsust ning mugavustunnet seejuures ohvriks.
2. KANNA EHTEID, MIS SULLE RÕÕMU VALMISTAVAD
Eelmises punktis väljatoodud juhtmõttele veel korra tähelepanu tuues, tuleb üle rõhutada, et kuigi ehted on iluasjad, ei peitu neis ainukese funktsioonina ilu lisamine. Ehted peaksid valmistama ka kandjale endale rõõmu ja sa peaksid tundma end neid kandes suurepäraselt. Seega, kanna alati ehteid, mis just sulle rõõmu valmistavad, isegi kui rikud ehete kandmise „norme ja reegleid“. Kui kandmisel ehted ja sisemine rahulolu ei ole omavahel heas sünergias, kandub ja peegeldub see edasi ka väljapoole. Sinu stiil on sinu olemus, ära kaota end!
3. VAHETA EHTEID
Erinevus rikastab – oleme kõik kindlasti kuulnud seda väljendit ning paika peab see põhimõte ka ehete maailmas. Kindlasti ei tähenda see, et kanda tuleks korraga võimalikult erinevas stiilis ehteid, selle tulemus võib olla soovitule vastupidine. Pigem tähendab see, et omades erinevaid ehteid on sul ehete kandjana võimalus lisada põnevat isikupära ja stiili.
Ehete vahetamine loob suurepärase võimaluse muuta oma välimust huvitavamaks ja muuta ning varieerida ehk juba tavapäraseks kujunenud stiili. Ehteid vahetades ja omavahel kombineerides ei muutu välimus kunagi harjumuspäraseks või igavaks ning muudab sinu värske ilme ka paremini märgatavaks. Ära unusta aeg-ajalt läbi vaadata oma ehtelaegast ja valida välja ehted, mida sa pole juba pikka aega kandnud. Ole loominguline ja eksperimenteeri peegli ees! Oma ehtekollektsiooni täiendamiseks võid osta ka mõne uue paari kõrvarõngaid, kaelakee, prossi või käevõru. Loo olemasolevatest ehetest uusi kombinatsioone, mis mõjuvad värskena. Kui valid kaelakeesid, siis proovi erinevaid pikkusi. Erinevad kujundid, värvid ja tekstuurid töötavad sageli „maiuspalana“. Käevõrusid, käepaelasid ja kette kombineerides saad luua neist terve „käepeo“, mis liigutamisel helgivad ja jagunevad.
4. LISA “KIRSS TORDILE”
Enne kui hakkad riietuma, mõtle mida sooviksid selga panna sinna, kuhu oled teel. Kui oled otsustanud, mida kanda, vali ehted, mis täiendaksid su garderoobi ja välimust. Kui sul on aga lemmikehted, mida kindlalt soovid kanda, võib läheneda ka teises järjekorras – valida ehete juurde garderoobi. Mõlemal puhul on peamine, et tulemus oleks stiilne. Riietusega hästi kokkusobivad ehted kaunistavad kandjat ja on kui „kirss tordil“.
5. LOO KIHTE
Ka olemasolevatest ehetest võib luua päris uue ja huvitava kombinatsiooni. Erineva pikkusega kaelakeesid või kette sobitades võid saada huvitava tulemuse – mitmekihilise rikkaliku kaelakee, mis võib mõjub täiesti uudsena. Hea tulemuse saavutamine nõuab aga veidi kogenenumat silma ja eksperimenteerimist. Oma uut ja põnevat kombinatsiooni katseta riietel, millega plaanid neid kanda. Kihilised ja jõulisemad ketid loovad aga „rock-and-roll“ stiilis välimuse, mis ei pruugi olla meelepärased minimalistlikuma stiili eelistajatele. Kombineeri ja eksperimenteeri ning leia just see „oma stiil“, mis kõnetab just sind ja sinu isikupära.
6. KOMBINEERI EHTEID TEISTE AKSESSUAARIDEGA
Pikemate suuremate kaelakeedega saab luua harmoonilisi kombinatsioone kergelt ümber kaela keeratud sallidega, luues trendika välimuse. Kergematele sallidele võib kinnitada prosse, mis loovad üheskoos täiesti uutmoodi terviku täiendades üksteist. Olenevalt salli kandmise viisist ja prossi kinnitamise stiilist, võib salli ja prossi kombinatsiooni tulemuseks olla huvitav lips või sõlm.
7. LOOBU EHETEST
See nõuanne võib tunduda veidi vastuolulisena arvestades artikli pealkirja, kuid võib olla teatud juhtudel paremaks nõuandeks kui kõik eelpool nimetatud näpunäited. Ehteid ei pea alati kandma – ehete valimine kandmiseks on oluline otsus, seega kanna neid vaid siis kui nad „töötavad“ koos su välimusega. Vahel peitub ka lihtsuses võlu ning võid saavutada parima tulemuse jättes ehted hoopiski koju ootama oma järgmist võimalust. Ehetest loobumine võib näiteks kasuks tulla ilusat disainerkleiti kandes, mis ise juba kõneleb enda eest.
8. KANNA EHETE EEST HEAPEREMEHELIKKU HOOLT
Nagu öeldakse, miski pole igavene. Ehete pikaealisuse ja kestva ilu saladuseks on nende eest õige hoole kandmine, seda nii ehete kandmisel kui ka hoiustamisel ja hooldamisel.
- Ära kanna ehteid ujuma minnes või duši all, see võib ehteid rikkuda või halvemal juhul võid nad kaotada. Soolad, šampoonid ja geelid muudavad ehted tuhmiks ja rikuvad nende ilusa välimuse. Dušist tulev veehoog võib endaga kaasa viia ka väikseid lahti tulnud ehete osi ja kinnitusi.
- Ehteid ei ole hea mõte kanda saunas või vannis käies – mida vähem on ehetel kokkupuudet niiskusega, seda parem. See kehtib eriti üle kullatud ehete kohta. Niisked ruumid pole sobivad kohad ehete hoiustamiseks – kui su ehtekarp asub hetkel vannitoas, võiksid kaaluda asukoha vahetust kuivematesse tingimustesse.
- Ära kanna ehteid kodu- ja aiatöödel, erandiks on siinkohal abielusõrmus, mis just seetõttu ongi läbi aegade jäänud siledavormiliseks. Mustri külge haakub kergesti mustus ja mustriga ehete puhastamisel ajapikku muster kulub ja ehe kaotab oma algupärase ilu ja välimuse.
- Eemalda ehted sportides. Kui sul on plaan jõusaalis kangi tõsta, eemalda kõik sõrmused, sest juba peale esimest suurema koormuse rakendamist võivad sõrmused loperguseks muutuda.
- Ära kanna ehteid magades – ehetega magades võib nende kuju deformeeruda.
- Kaitse ehteid põrutuste, kukkumiste ja löökide eest. Ehted on õrnad ning võivad saada kriimustatud. Füüsilise surve tulemusel aga ehted deformeeruvad.
- Ehteid võivad kahjustada ka kosmeetika või parfümeeria. Eriti tundlikud kosmeetikale on looduslikud pärlid, mille kandmisel tuleks hoolikamalt jälgida nende kokkupuudet kosmeetikaga.
- Koju jõudes on ehted soovitav alati ära võtta. Nagu ka varem mainisime, mis peamine – ära unusta ehteid kõrva/kaela/sõrme ja mine nendega magama. See ei tee head ei sulle ega ehetele.
- Selleks, et ehted säiliks kaua kaunina, hoia neid alati ehtekarbis.
Loodame, et su ehted valmistavad sulle rõõmu pikkadeks aastateks. Julgustame sind katsetama, eksperimenteerima ja proovima uusi kombinatsioone. Kui aga tundub, et kõik kombinatsioonid on kantud-proovitud, siis kasvõi ühe ehte lisamine oma kollektsiooni avab tee uuteks ja põnevateks katsetusteks ja välimuseks.
Kui sinu hing ihkab looduslike ehete järele, siis Organne valikust leiad endale kindlasti midagi uut, huvitavat, isikupärast ning kordumatut.